Esileht > Uncategorized > Pesuköök

Pesuköök

Evelin kirjutas eile pika jutu oma lapsepõlvemälestustest ja ma olin seda lugedes tõtt-öelda natukene hämmingus. Mul nimelt polnud aimugi, et mu parima sõbranna lapsepõlv möödus sisuliselt maal. Ärge saage valesti aru, ma tean, kus ta lapsena elas ja see on minu praegusest kodust kahe kilomeetri kaugusel, sellepärast ma hämmingus olingi. Lambad, sinililled, metsmaasikad? Minu lapsepõlves selliseid asju ei esinenud.

Kunagi oli Perekooli foorumis teema, et mis lõhnad kellelgi lapsepõlvega seostuvad. Juba seda teemat lugedes ma sain aru, et ma olen agulilaps. Minu lapsepõlve lõhnad on pesuköök, saepuru puukuuris, päikese käes kuumav tõrvapapp, asfalt ja natukene hallitava puumaja niiskus, pimedus ja tolm. Eriti pesuköök. Minu lapsepõlvekodus nimelt oli pesuköök, kuigi ma ei tea, kas mu ema seda kasutas. Me elasime pisikeses kahetoalises korteris vanas puumajas, kus oli koridori peal kuivkäimla (maja peale üks) ja meie korteri köök oli nii tilluke, et mu vanemad meenutavad siiamaani irvitades, kuidas nii mõnigi külaline esimest korda meile tulles end ootamatult toast leidis, sest maja koridorist sai otse kööki, aga köök oli läbitav pooleteise sammuga ja mingit esikut ei olnud ka. Ma ei tea, kus mu ema pesu pesi, ennast käisime me linnasaunas pesemas. Oh, linnasauna lõhn on ka elavalt meeles. Linnasaunas oli dušš, saate aru? See oli mu jaoks kõige lahedam asi maailmas. Dušš! Vesi tuleb laest! Ulmeäge!

Sellest oma lapsepõlvekodust ma käin ja jooksen ja sõidan päris tihti mööda siiamaani ja see maja on ikka veel alles, ja inimesed elavad seal… Mis tingimustes, ma muidugi ei tea, aga isegi see pesuköögi maja on õue peal täitsa püsti veel. Võibolla on seal siiamaani pesuköök, sest et kui keegi peaks elama selles tillukeses kahetoalises korteris pooleteisesammuse köögiga, siis ma ei kujuta küll ette, kuhu seal ehitada WC või pesuruum või üleüldse midagi. Aga tol ajal oli see täitsa tavaline. Vabrikutööliste igapäev. Vabriku ümber kasvanud linnake, nagu see on. Suuri tööliskasarmuid enam ei ole, need on lagunenud, maha põlenud ja ära lammutatud, aga tööliskvartalid on säilinud ja need on endiselt lagunevad puumajad, kuivkäimla õue peal, ja inimesed elavad seal. Miljööväärtuslik piirkond, mida meie väikelinnas on iga natukese aja tagant.

Oma lapsepõlvest ma ei kirjuta, sest ma mäletan sellest väga vähe. Ma olen kogu aeg arvanud, et see on mingi mäluhäire või midagi, aga hiljuti ma sain aru, et see on hoopis sellepärast, et ma elasin lapsena nii oma fantaasiates, et päris maailma ei pannud ma eriti tähelegi ja seetõttu puuduvad mul sellest ka mälestused. Peamiselt mäletan ma asju negatiivses valguses, kui mingi reaalse maailma nurk mu unistamist segama hakkas ja seetõttu halb ja tüütu oli. Päris maailmas elamine ei meeldinud mulle ja ma eelistasin alati olla keegi teine mingis väljamõeldud reaalsuses. Ja seetõttu on nii, et isegi kui ma arvan, et mul on mingi mälestus, siis ma ei ole selles kindel, kas see oli ka päriselt nii või mäletan ma mingit oma väljamõeldist. Eks ma olen vanematelt küsinud ka mõne asja kohta ja noh, ütleme nii, et minu mälestusi tõesti ei tasu usaldada.

Vot nii on selle lapsepõlvega… muide, kui kellelegi nüüd jäi mulje, et ma olin lapsena õnnetu või et mu pere oli vaene või juhtus minuga midagi muud traumeerivat, ja et ma sellepärast oma peas rohkem elasin kui ümbritsevas keskkonnas, siis nii see ei olnud. Mul oli täiesti normaalne lapsepõlv ja ma ei arva, et me vaesed olime ja mingeid traumasid mul lapsepõlvest ei ole. Ma lihtsalt olengi eluaeg selline ullike olnud 🙂

k.

Rubriigid:Uncategorized
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: