Esileht > Uncategorized > Viking Line Eesti Ööjooks 2019

Viking Line Eesti Ööjooks 2019

Täna on juba esmaspäev ja jooks toimus laupäeva õhtul ja ma pole üldse viitsinud sellest veel mõtlemagi hakata, mida kirjutada, aga ma vist ikkagi pean selle postituse ära tegema, enne kui kõik meelest ära läheb.

Kuna ma jooksen sel aastal väga vähe ainult 10 kilomeetrit ja mitte pikemaid võistlusi, siis muidugi oli 10 kilomeetrit menüüs ka Rakveres. Seda, kui mõttetu ma sel aastal olnud olen, ma enam kordama ei hakka, sest ma olen seda hala juba mitu korda kirjutanud ja keda see ikka huvitab, et ma joosta ei jõua. Rakvereks mul niikuinii mingeid eesmärke polnud, sest noh, ma olen seal enne ka käinud ja ma enamvähem tean, mis seal toimub. Kohutavalt äge võistlus ja mingi täiesti unikaalne Rakvere määdžik ja kõik selline, aga väga palju tuhandeid inimesi ka.

Laupäeval Rakverre sõites oli selline naljakas tunne, et ma nagu ei saaks üldse aru, et ma peaks kuskil jooksma hakkama või midagi. Täiesti null emotsiooni, nagu niisama läheks sinna linna peale hängima. Kusjuures erinevalt eelnevatest aastatest ei olnudki Rakvere linna peal eriti aru saada, et Ööjooks toimuks. Võistluskeskus oli viidud keskväljakult ära spordihoone ja staadioni juurde – või tähendab, võistluskeskus oli varem ka spordihoones, aga nüüd olid ka start ja finish staadionile viidud. See tähendas, et linn nägi täitsa inimtühi välja, aga see-eest ei olnud vaja enam edasi-tagasi siiberdada. Mulle see muudatus täitsa meeldis. Rajad olid ka väidetavalt uued, aga ma ei tunne Rakveret nii hästi, et ma sellest midagi väga aru oleks saanud. Lisaks olen ma täielik orienteerumishälvik, mis tähendab, et üks ja sama koht valges ja pimedas on minu jaoks kaks täiesti erinevat maailma 😀

Õhtu oli imeilus ja ilm oli mõnusalt soe. Oleks võinud isegi paar kraadi jahedam olla mu meelest, aga noh, see oleks juba irisemine. Ööjooksul õnneks seda häda ei ole, et päike küpsetaks. Mul oli stardieelne ajakava täpselt paika pandud – kell 20.00 astun hotellist välja, kell 20.15 olen spordihoone juures, kell 20.30 hakkan soojendust tegema, kell 21.00 seisan WC-sabasse ja kell 21.20 olen stardikoridoris, sest 21.40 on start. Tundub naljakas, aga niimoodi mu aju töötab. See ajakava pidas suures osas muide isegi paika, lappama läks ainult sealt, kui ma WC-sabas planeeritud 20 minuti asemel napilt viis minutit pidin seisma, sest hästi valitud saba oli vist. See andis mulle 20 lisaminutit staadionimurul sääskede söötmiseks.

Start staadionil oli äge. Pealtvaatajate jaoks tribüün ja stardikoridorideks peaaegu terve jooksurada, mis omakorda leegiheitjatega ääristatud. Mulle isegi tundus, et stardikoridoris oli ruumi rohkem kui eelmisel aastal. Kõike järgnevat arvestades oli see veidi kummaline, aga noh, mis seal’s ikka. Stardid anti, nagu ikka, ilutulestiku ja muu tulevärgi saatel.

Kuni stardini oli kõik väga äge, aga pärast starti pidin ma endalt küll korduvalt küsima, et miks pagana pärast ma siin olen. Ei, mitte sellepärast, et joosta oleks raske olnud või midagi. Jooksmiseni läks nimelt kõvasti aega, sest päris pikalt meenutas kogu see üritus ei midagi muud kui tipptunni linnaliinibussi… Esimese kilomeetri keskmine tempo oli mul nimelt 07:44. Kiiremini liikuda polnud lihtsalt füüsiliselt võimalik. Ööjooksu korraldus on muidu igas mõttes väga OK, aga üks suur puudujääk on see, et ei eraldata sama distantsi kõndijaid ja jooksjaid. Kõndijad ise vist ei tule ka väga selle peale, et stardikoridoris kuhugi tahapoole hoida. Mina ei startinud kusjuures üldse mitte väga tagant otsast, aga terve esimese kilomeetri (ja tegelikult terve distantsi) pidin ma sõeluma kõndijate vahel. Raja algus oli ikka väga hull, ausõna.

Ja kuna 10 kilomeetri kõndijatest ilmselgelt ei olnud veel küllalt, siis käis rada mitmes kohas ja päris pikalt kokku 5 kilomeetri kõndijatega… ma pole mitte kunagi elus sellist slaalomit pidanud jooksma kõik see 10 kilomeetrt järjest. Ma ei tee nalja. Ma suht hakkasin igasuguseid kõndijaid juba vihkama sel õhtul. 😀 Eriti neid, kes kõnnivad keset teed neljakesi käest kinni. Vaadake, kui te kavatsete sellist asja teha, siis ärge vähemalt turtsuge jooksjate peale, kes teist kuidagi mööda üritavad saada. Just sayin’.

Ühesõnaga sain ma aru, et Rakveres tasub joosta ainult poolmaratoni. Vähemalt eelmisel aastal oli sellel distantsil oluliselt hõredam.

Kui kogu distantsi vältel toimuv pidev trügimine kõrvale jätta (ja no ma ei ole kiire jooksja, ei ole…) siis kogu ülejäänu oli mõistagi jälle väga lahe. Tohutu palju meelelahutust – 10-kilomeetrisel ringil 28 meelelahutuspunkti! – mida ma küll kõike ei suutnud isegi registreerida, sest ma olin ametis endale küünarnukkidega tee rajamisega. Aga no neid oli ikka palju. Eriline tänu ühele DJ-le, kes mängis parasjagu Pendulumi, ja ühele teisele DJ-le, kes mängis järjest Rammsteini. Ja mu meelest on juba jube naljakas see, et iga aasta on kuskil tee ääres kõhutantsutrupp Alima, kellel iga jumala aasta mängib mu möödudes täpselt üks ja sama laul, Rohy Feek. Mul on juba tappev uudishimu, kas see lugu mängib neil lihtsalt kogu aeg järjest, või suudan ma igal aastal neist täpselt ühel ja samal hetkel mööduda? Mina staažika kõhutantsijana muidugi käitun alati väga adekvaatselt – kas karjun neist möödudes “yalla, yalla!!” või teen zaghareeti. Jooksu pealt zaghareeti teha polegi kõige lihtsam. Ööjooksu juurde käib nimelt alati ergutuspunktide ergutamine jooksjate poolt. No kuidas sa ei aplodeeri, kui möödud tuleartistidest või svingorkestrist või noorteansamblist? Kuidas sa ei roki kaasa, kui tee ääres ja kohal on valgusshow, leegiheitjad, vali muusika ja cheerleaderid? Ja need kohalikud, kes on endale aiavärava ette toonud tugitoolid ja diivanid ja kogu peo?

See kõik ongi see Rakvere määdžik, mis teeb ööpimeduses jooksmise nii ägedaks ja imeliseks, isegi kui parasjagu pole pakkuda sajandi äikesetormi ja paduvihma (2017, anyone?) Sel aastal oli isegi jooksusärk musta värvi ja eestlastel on jooksupüksid niikuinii samamoodi musta värvi. Kogu see must mass pimedatel tänavatel 😀 Nojah, joogipunktides käis hullem mäsu, aga punktide enda paigutus oli ideaalne (vesi-spordijook-vesi-spordijook-vesi) ja lauad piisavalt pikad. Isegi selle kaose sees ei olnud mul joogi kättesaamisega suuremaid raskusi. Muidugi ma võtsin ka väga rahulikult ega üritanud jooksu pealt juua, sest ma niikuinii ei valda seda kunsti.

Tempod olid sellised, et mida kilomeeter edasi, seda kiiremaks. Minu puhul ei juhtu sellist asja mitte kunagi. Mis näitab, et rahvast oli liiga palju lihtsalt. Kui esimesed neli kilomeetrit olid seal 06:50 kandis (välja arvatud see kõige esimene 07:44), siis näiteks kuues kilomeeter oli 06:21, kaheksas 06:11 ja viimane lausa 05:38. Raske polnud seejuures üldse.

Kogu jooksu keskmine tempo kokku oli 06:34, keskmine pulss 160, brutoaeg 01:06:56 ja netoaeg 01:05:39. Üldse mitte sellised ajad, millega ma kavatsesin sel aastal 10 kilomeetrit joosta, aga mis teha, minu suutlikkus sel aastal on selline.

bdf0ef31-03c1-42be-9ab8-5004b81bd6cf

Medal on väga ilus, mulle jubedalt meeldib. Ja jooks tervikuna jättis ikkagi hea emotsiooni, ehkki inimesi mu jaoks oli tiba liiga palju rajal 😀

PS ma olen täiesti kindel, et see rada oli lühem kui 10 kilomeetrit. Ma olen maailma kõige ebaefektiivsem jooksja, mis puudutab kurvide sirgeksjooksmist (väliskurv on minu teema ikka) ja sirgjoones jooksmine oli seal absoluutselt välistatud, aga distants mu kella järgi oli 10.02 kilomeetrit. Ja jooksu lõpp tuli kuidagi väga äkki, ma olin kohe üllatunud, kui staadionile sisse tuli joosta. Ja loomulikult ei jooksnud ma siseringil, sest milleks 😀

PPS pärast ma uurisin natuke finišiprotokolli ja selgus, et isegi oma tagasihoidliku tulemusega olin ma nii üldarvestuses kui vanuseklassis väga selgelt esimese poole seas. Võibolla need kõndijad statistilises mõttes ei olegi nii halvad… 😉

k.

Rubriigid:Uncategorized
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: