Esileht > Uncategorized > Witcherist veel

Witcherist veel

detsember 31, 2019 Lisa kommentaar Go to comments

Kirjutan veel ära, mis mul öelda on.

Seriaal mulle meeldis – kaks korda olen nüüdseks vaadanud ja no kannatab vaadata küll. Jah, on asju, mis oleks võinud olla paremini või teistmoodi, aga üldmulje on mu meelest täitsa viisakas. Paljud kriitikud on hädas sellega, et sündmused ei ole kronoloogilised ja eri tegelaste liinid toimuvad eri aegades, aga see ei takista absoluutselt mitte midagi mu meelest. Mina ei olnud seriaali vaatama hakates mänginud ühtegi Witcheri mängu (ma sain alles mõned kuud tagasi teada, et selline arvutimäng üleüldse olemas on) ja olin aastaid tagasi lugenud umbes pool ühte sarja raamatut (millest ma praeguseks mitte midagi ei mäleta), nii et ma olin puhas leht, ei teadnud ma sellest maailmast midagi ja tegelasi teadsin ka üsna häguselt – midagi natukene lugenuna ma siiski enamvähem adusin, misasi on nõidur kui selline ja esimeste stseenide puhul ma lausa rõõmustasin, sest mulle meenus, et õigus jah, Geraltil on kollast värvi kassisilmad. Aga millestki muust ma midagi ei teadnud. Ja mul ei olnud absoluutselt mingit probleemi tegevustiku jälgimisega, kui ma matsu lahti jagasin, et need asjad ei toimu paralleelselt ega üksteise järel. Ei, ma ei saanud päris täpselt aru, millal mingi sündmus toimus, aga see polnudki oluline, sest see ei mõjutanud mitte midagi. Kõlab kummaliselt, aga päriselt, sellest pole vaja end häirida lasta, kui sa päris täpselt ei tea, kas mingi asi toimub mitukümmend aastat enne mingit teist asja või mitte. Ja olgem ausad, teist korda vaadates märkad korraga viitekümmet väga ilmset vihjet, ja kõik on juba täiesti loogiline.

Visuaalne külg ja CGI on nii ja naa, mõni asi paneb pead vangutama ja mõni asi on jällegi väga tore. Näiteks oli väga tore kohe esimese osa võitlusstseen, mis on mõistagi väga flashy ja efektne, aga ilma suurema filmimaagiata ehk siis one-shot võte ja peaosatäitja ise, mitte kaskadöör. Ja kui me juba osatäitjateni jõudsime, siis ma olen sunnitud ikkagi järjekordselt tunnistama, et mu arvamus on tugevalt kallutatud. Sest mulle väga meeldib Henry Cavill, juba väga ammu (Tudoritest alates) ja jumal ise teab, et ma olen tema nimel välja kannatanud kaks väga pikka ja igavat Supermani filmi. Nende kõrval on see Witcher ikka tipptasemel meelelahutus.

Ma olen ka mitmeid kordi maininud, et lugesin kunagi ja jätsin pooleli kõnealuse fantaasiasarja ühe raamatu ja nüüd ma olen aru saanud, miks see mul pooleli jäi ja miks ma sellest mitte tuhkagi aru ei saanud. See raamat (eesti keeles “Haldjate veri”) võib ju olla sarja esimene täispikk romaan, aga sellele eelneb kaks raamatutäit lühijutte. Ma nii mäletan, et ma lugesin seda, ja vaatasin mingi kaks korda vähemalt järele, et no on esimene raamat, aga ikkagi täiesti arusaamatu. No võibolla tõesti kirjaniku viga, et see asi tal niimoodi päris tööle ei hakanud. Ma ei tea. Igatahes ma olen praeguseks läbi lugenud kõige esimese jutukogumiku ja saanud teada, et seriaali esimene hooaeg ongi põhiliselt nendest juttudest kokku pandud (Geralti tegevusliin, mitte teised). Samuti sain teada, et need jutud on palju humoorikamad ja ma ütleks, et lausa kergemeelsemad, kui seriaal. Ma sain päris mitmes kohas täitsa naerda. Kas raamatute dialoog ja stiil on oluliselt paremad kui seriaali omad (mis, olgem ausad, ON puised)? Ei ole, kui ma päris aus olen. AGA. Mul on teooria, et see tuleneb tõlkest. Ma arvan, et ingliskeelse tõlkega on poola originaalkeel muundunud selliseks veidralt ilutsevalt kohmakaks, eriti mis puudutab dialooge. Aga kuna ma oskan poola keelt täpselt ühe ropu sõna jagu, siis ma ei saa seda ilmselt kunagi teada. Lisaks lugesin ma kusagilt, et mida raamat edasi, seda paremaks Sapkowski kirjutamine läheb (sest ta on neid Geralti-lugusid kirjutanud juba mitukümmend aastat), nii et lootust on.

k.

Rubriigid:Uncategorized
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: