Esileht > Uncategorized > 40-aastastest naistest veel

40-aastastest naistest veel

Ma arvan, et tänaseks päevaks on kõik juba lugenud seda palju kõmu tekitanud artiklit, kus mingi moeguru (ma tõesti ei mäleta, kes) avaldas arvamust, mida üle 40-aastane naine enam kanda ei tohiks. Selles listis sisaldusid ka teksapüksid ja enamvähem kõik muud maailma asjad, kui ma õigesti mäletan. Ma ei viitsi seda artiklit otsida, et viidata, sest see oli nii jabur ja ma ei kujuta ette, et oleks olemas palju naisi, kes mingi vanuse kukkudes koheselt mingeid selliseid reegleid täitma tormavad. Ma kujutan ette, et 40-aastane naine on ise nii tark, et oskab välja mõelda, mida hommikul selga panna.

Aga teine teema tabas mind täna hommikul kõikide maailma tarkuste allikast, Perekooli foorumist. See pole mitte sugugi vähem jabur, sest Perekooli foorum, aga ikkagi ajas mind ühest küljest naerma ja teisest küljest tigedaks. Seal nimelt avaldati arvamust, et 40+ naised ei peaks enam üritama vormis püsida või jumal hoia, püüdma oma füüsilist vormi parandada või keha arendada või midagi muud sama kohutavat. Et 40+ naine võib vabalt juba olla siit-sealt lotendav, lõtvunud nahaga ja sellises vanuses ei ole ju mingit tarvidust end bikiinides kuskil presenteerida. Ma ilmselt ei eksi, kui ma arvan, et sellisel arvamusel olevad postitajad on needsamad, kes kirglikult vihkavad jõusaale ja spordiklubisid (sest sealt saab ju lihased! Appi!) ja kes tõsimeeli leiavad, et päevas tunnikene jalutamist on kõik, mida inimene “vormispüsimiseks” vajab. 40+ naine, selleks siit-sealt lotendavaks vormiks siis ilmselt. Sest mingit muud vormi selle tunnikese jalutamisega tõepoolest ei saavuta. Küll aga on see minu meelest kurb, kui inimesed leiavad, et 40+ vanuses ongi normaalne lotendada.

Ma võibolla ei eksi ka siis, kui ma arvan, et need on äkki ka needsamad inimesed, kes leiavad, et Helena Mang on räme kapp ja mehe kehaga… hmm, ma ei mäleta, et ma iial elus sellise kehaga meest oleks kuskil näinud. Mu meelest mehed näevad hoopis teistsugused välja. Parandage mind, kui ma eksin.

Jah, ma tean, et ma peaks vähem Perekooli lugema, aga need arvamused ju kuskilt tulevad ja ongi päris inimeste päris arvamused. Nagu see prantsuse moeguru arvamus, et teksapükse enam teatud vanusest alates saada ei tohi.

Aga mina olen ka inimene ja mul on ka arvamused. Esiteks ma arvan, et jah, igal inimesel on õigus olla täpselt selline, nagu ta tahab. Kui keegi tahab olla lõtv ja lotendav, siis andku tuld. Kui inimene on oma kehaga rahul, siis pole kellelgi rohkem kobisemist, ükskõik milline see keha siis on. Kui aga naine (või mees!) ükskõik mis vanuses tahab olla paremas vormis, tugevam, suuremate lihastega – siis ei ole siin ka mitte kellelgi mingit kobisemist ja keegi ei saa öelda, et ou kuule, sa oled 40-aastane, nüüd on aeg lotendada! Kui inimene tahab “bikiinikeha demonstreerida” kasvõi 60+ vanuses ja ta samal ajal ka tahab, et see keha näeks tema meelest hea välja (mis iganes see siis ka tema jaoks tähendab), siis on selleks täielik õigus ja keegi ei saa teda sellepärast naeruvääristada.

Pluss ma ikkagi arvan seda ka, et ükskõik mis vanuses tuleb treenimine kasuks. Eriti hea veel, kui see treenimine oleks mitmekülgne. Selge see, et aja möödumise vastu ei saa me keegi ja kuskilt maalt hakkab gravitatsioon ja loodus oma tööd tegema, ja mingist hetkest saabub ka see vanus, kus keegi enam ei tõsta samapalju kilosid kangiga kui 10 aastat tagasi või ei jookse sama kiiresti maratoni, aga rekordite löömine ei olegi ju elu esimene eesmärk. 40-aastane inimene on meie maailmas ikkagi veel suhteliselt noor, aga näiteks 60 aasta tuuris olles on olulised juba näiteks sellised asjad, et kas sa jaksad trepist kõndida, poekotte kanda, saad jalanõud hõlpsalt jalga, hommikul voodist ilma suurema rähklemiseta välja ja nii edasi. Mida kõrgemaks vanus läheb, seda suuremat väljakutset hakkavad valmistama ka kõige lihtsamad igapäevatoimingud, selle vastu ei saa keegi. Ja mina isiklikult olen täiesti veendunud, et elu varasemates perioodides mitmekülgse treeninguga stabiilselt tegelemine aitab kõiki neid igapäevaseid toiminguid hõlpsamini teha ka järjest lisanduvas vanuses. See lotendav nahk tuleb niikuinii. Bikiinikeha (MISASI see üldse on, eksole? Keha, mille küljes on bikiinid, ei muu) pole ka peamine, aga piisav lihasmass aitab vältida luuhõrenemist, näiteks, ja neid näiteid on veel. Lühinägelik on väita, nagu treeniksid treenivad inimesed ainult väljanägemise pärast. Kaugel sellest.

Ma tean, et ma lähen igasugu 40-aastaste naiste teemast alati liiga põlema, aga no mis teha, ma olen 40-aastane naine, kõik need teemad ongi ju minust. 🙂

k.

Rubriigid:Uncategorized
 1. Nell
  november 20, 2020, 2:22 p.l.

  Minu meelest ei ole vahet, kas inimene lotendab või mitte. Pigem see, et igaüks las näeb väja nii nagu talle endale meeldiv ja sobiv tundub. Ja see, et 40+ pole vaja hea välja näha kuna meestele siis enam pole vaja meeldida… Njaa, täitsa fertiilses eas olles kiputakse selles vanuses veel lapsigi saama ja üsna aktiivset elu elama.
  Kui mul üks tuttav nii kümmekond aastat tagasi 30 sai siis ta ämm tui ka talle delikaatselt märkuseid tegema, et teksapüksid ja pikad juuksed “selles eas” enam sobilikud ei olevat ning tuleks ikka hall põlvini seelik selga tõmmata ja “mõistlikuks” hakata…

  • Klari
   november 20, 2020, 2:28 p.l.

   Just, mu meelest ongi kõige olulisem see, kas inimene ISE on rahul. Mitte see, et kui käid trennis, siis kaagutatakse, et mis sa loll seal käid, sinu vanuses enam pole vaja, võidki juba lontis olla. Kui ma EI TAHA lontis olla, siis ma käin trennis kasvõi surmani ja kellegi asi pole 😀

   • Nell
    november 20, 2020, 8:04 p.l.

    Aga kui ise rahul ei ole ja tekib tahtmine midagi ette võtta siis läheb jamaks. “”Paksud spordiklubis” teemast sain kord teada, et spordiklubid ja jõusaalid jäägu ikka ilusatele ja heasvormis inimestele ning ebastandardsed katsugu ikka päevavalguse eest varjus püsida või avagu omaette sprdiklubi. Ilusate inimeste silma riivata pole ilus…;)

 2. Krõõt
  november 20, 2020, 7:23 p.l.

  Minu meelest see kontingent, kes trenni ainult kaloripõletamisvahendina näeb, on ikka nähtus omaette. Siis tuleb veel vana hea “kas targemat pole teha” argument. Tagatipuks pannakse samale pulgale nt aiatööd vms asjad, mis tegelt pigem pingeid tekitavad ja kahjulikult mõjuvad. Ja üldse ei saada aru, et treenitud keha toimib paremini ning kauem.
  Vanaduse näidet kasutades kaitseb jõutrenn luudehõrenemise eest, jooga jmt asjad annavad parema tasakaalu. Tulemuseks on see, et sa ei kuku 70-aastaselt jää peal reieluud katki, millele Eestis sageli järgneb surm haiglavoodis. Või voodihaigeks jäämine ning surm koduvoodis. Igaühel on ilmselt sellest saatusest “targemat teha”.

  • Klari
   november 20, 2020, 8:01 p.l.

   Oi, kui palju minult on elus küsitud, et miks ma trenni teen, ma olen ju peenike küll… ma ei oska isegi midagi vastata sellisele küsimusele.

   • suslik
    november 20, 2020, 10:06 p.l.

    mu isiklik ema ütleb seda väga sageli. noh, et “ära sa nüüd ROHKEM küll trenni tee, oled juba niigi liiga kõhn!”
    kevadise karantiini ajal tegin õues mingi jõledat hantlikava, puhisesin ja ägisesin sinna juurde. naabrinaine tervitas ja siis teatas, et “võiksid mingit PÄRIS ASJA teha ju, lõhu puid või midagi.”
    ma kavatsen ikka edasi trenni teha, mis siis, et 43 saadab fb käsitöö-alaseid reklaame hoopis. ja eesmärk teha 60-aastaselt rohkem lõuatõmbeid kui 25-sena tundub täiesti reaalne 😀

   • Klari
    november 20, 2020, 11:15 p.l.

    Heh, mu ema ükskord küsis mu käest, kas ma kavatsen Jaan Taltsiks hakata 😀 Ma vastasin, et otse loomulikult.

   • november 21, 2020, 3:37 p.l.

    Ma kohtan seda ka päris tihti: SINUL küll ei oleks vaja trenni teha. No mida, trenni ei teha ju ometi ainult kaalu langetamise eesmärgil. Ja àkki ma olen selline just tänu sellele trennile, mida mul vaja poleks teha.

 3. november 20, 2020, 8:48 p.l.

  Ma ei ole lugenud ühtegi viidatud artiklit. Ma ei tea ka, kes on see Mang. A muidu olen sinuga väga nõus.
  Kui ma enam su blogi mitte kunagi ei kommenteeri, siis seepärast, et lähen kohe rattaga sõitma, mul on suverehvid ja väljas on lumi. Ja pime. Töölt koju on 10 km 😦

  • Klari
   november 20, 2020, 8:50 p.l.

   Oi, see kõlab natuke ohtlikult küll (rubriigist “sport on tervis”)…

   Jõua ikka ühes tükis koju!

   • november 20, 2020, 11:27 p.l.

    Kommenteerin, sest võtsin takso ja jätsin ratta tööle. Samas selgus, et kogu lumi oli ära suland ja oleks võind ikka rattaga tulla. A noh. See-eest said lapsed varem lõunasööki (kell 22.25). Ja mina sain kogu taksosõidu aja telefoniga lobiseda.

   • november 20, 2020, 11:28 p.l.

    Ja aitäh hea sõna / soovi eest, jätan meelde ja kasutan seda järgmisel ohtlikul korral 🙂

 4. Yxkb
  november 20, 2020, 10:09 p.l.

  Ma leian, et jah, igal ühel on ikka õigus olla omamoodi ja aastad siin ei loe. Blogi järgi tundud sa täitsa mõnus inimene, kuigi oleme täiesti erinevad. Mina näiteks olen selline üle neljakümnene, kes on ülekaaluline, suure pere, lemmikloomade ja trennivaba eluga (ok, vahel käin ujumas ja igal päeval jalutan koju 2 km). Samas oled sina iseseisev ja omaette tegutsev naine ja ma arvan, et ka nii on väga normaalne. Kes ütleb, et nii või naa on vale, on ise loll.

 5. november 20, 2020, 11:31 p.l.

  Ma olen proovinud olla tolerantne… hea küll, mida ma valetan – ma ei ole üldse eriti tolerantne tüüp, sellepärast mulle seostub ka lõtv ja lotendav keha kohe laisa iseloomuga ja näitab, et inimesel pole mingit distsipliini.

  Teiste treenitud kehade halvustamine läheb pigem “hapud viinamarjad” kategooriasse. Ja mis üleüldse neid bikiinifitnessi naisi puudutab – kui lavameik ja võistluseelne dieet välja arvata siis igapäevaselt jõusaalis trenni tehes näevad nad üsna naiselikud välja. Ei ole seda musklit seal nii palju midagi, et võiks “räme kapp” öelda. Pigem lihtsalt trimmis keha ja vähe rasva. Ma olen Helena Mangiga ühes jõusaalis treeninud – kehtib tema kohta ka 😀

  Mis moenõuandeid puudutab, siis võib-olla see “ei sobi kanda” soovitus tulebki sellest, et kui selles vanuses on juba vorm käest ära lastud, siis äkki tõesti ei sobi kõiki riideid kanda, mis figuuri rõhutavad 😀

  • Klari
   november 20, 2020, 11:48 p.l.

   Jah, ma käin ka praegu samas jõusaalis mitmekordse Eesti meistriga bikiinifitnessis, täitsa tavaline inimene näeb välja 🙂

 6. november 21, 2020, 5:02 e.l.

  Ma ei kujuta ette, mida nad lotendamise all mõtlevad; pmst on minuteada võimalik ka suhteliselt heas vormis olek (füüsilise võimekuse koha pealt) ja samal ajal omada ka väikest pekikihti. Võib-olla see juba olekski kellegi arust lotendamine. Ma ise liigitan ennast sinna rubriiki. Jõutrenni ei tee, sest ei tundu huvitav (ma ei viitsi ühtegi asja teha, mis mind üldse ei huvita), aga võhma ja tasakaalu koha pealt olen arvatavasti üle keskmise, samal ajal mind ei häiri, kui talisupluse kõrvalmõjuna tõesti tekib mõnus soojahoidev hülgekiht naha vahele, vastupidi, kui ma tahan rohkem talisupelda, siis see ongi üks hea vormi aspekt.

  • november 21, 2020, 5:04 e.l.

   ühtlasi sirvin eri näomaskide disaine ja mõtlen, et peaks ära ostma ühe, mida reklaamitakse kui laste oma, selliste pungsilmsete fantaasiakollidega. Küllap peaks stiiligurud ka seda millekski, mida 40+ vanuses ei peaks kandma.

 7. Evelin
  november 25, 2020, 7:27 p.l.

  100% nõus. lisaks annab treenimine hea enesetunde, mida niisama kulgedes ei saa. endorfiinid ka mängus. las need perekooli kanad kaagutavad ja lotendavad edasi.

 8. Rebane
  november 27, 2020, 12:10 p.l.

  mul tulevad ikka kirjanduslikud paralleelid meelde. lapsepõlve lemmikraamatust “100 minutit ilu heaks”: “noores eas on meil nooruse võlu, küpsemas eas küpsuse võlu, vanemas eas aga osutab meile hidamatuid teeneid hea vorm ja selle oskuslik säilitamine.” ma praegu ei leidnud allikaviidet, hakkasin kahtlema, kas oli ikka seesama raamat. mõte oli küll seesama.
  ja teine oli “Sõja ja rahu” avastseen, kus üks vana naine korraldas suaree, st kutse peal vist oli juba kirjas, et kui teil pole midagi paremat teha, kui ühele vanale naisele seltsiks olla, siis kl … midagi. tekstis oli kirjas ka, kui vana ta oli – 40 😀
  ja bioloogiliselt olla nii, et trenniga kaalust maha eriti ei võta. ikka pigem nälgimisega. trenn parandab kuju ja muidu häid asju, annab võhma ja lihaseid ja endorfiine ja. aga ümbermõõtu ja kaalu niivõrd ei muuda.
  sobivast riietusest ma leidsin juba ammu, et mitte niivõrd vanus, kuivõrd stiil või miski on oluline. noh, näide, et igati nooruslikul (see sõna kuulub ainult vanaduse juurde…) tädil olid küll ilusa kujuga jalad, aga ometi ma nägin, et miniseelik talle lihtsalt. ei. sobi. sest see rõivas on olemuselt ikkagi infantiilne ja võimendab sedasamustki nooruse võlu, kui teda on (mõni näeb alates 14. eluaastast välja 40), aga soliidse daami seljas mõjub kohatult, isegi kui geomeetriliselt on nagu kõik korras. – bikiinides oleks ta kahtlemata stiilne ja palju kenam olnud, aga kahjuks ühiskondlik surve nõuab riietega tööl käimist.
  kõige nukram on vaadata, kui lotendamist üritatakse nagu varjata lotendavate riietega, aga tulemuseks on hoopis võimendamine. ilmselt oleneb kõige rohkem pealisriide materjalist – korralik telkkostüüm peaks olema korralikust telgiriidest 🙂 mitte pehmest dressipüksimaterjalist.
  vt ka “Kassimäng”. kaks õde, kellest üks üritab nooruslikult 😉 riietuda aga teine arvab, et ikka eakohaselt on parem. mõlemad on tibake liiga äärmustes omadega. ütleme nii, et on tore küll olla hingelt noor ja nii edasi, aga päris lapsikult käituda, riietumine kaasa arvatud, on üldjuhul ikka piinlik… – teksapüksid on olemuselt ja ajalooliselt mitte niivõrd noore inimese, vaid töörõivas. seega sobib igale eale. vastab ka nõudele paksu telgiriide kohta 😀

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: