Esileht > Uncategorized > Raamatutest

Raamatutest

Millist nõu ma annaksin noortele inimestele? Hetkel sellist, et kui sa tead, et mingi raamat on jube hea ja tasub lugeda, siis jumala eest, LOE seda. Et sa ei oleks pärast nagu mina, 40-aastane ja loed esimest korda elus Neil Gaimani “Ameerika jumalaid” ja oigad kõik see 640 lehekülge – ühest küljest vaimustusest ja teisest küljest seepärast, et miks ma seda alles praegu loen.

Samas ma muidugi ei oska öelda, mis mu elus oleks olnud teistmoodi, kui ma oleks seda raamatut lugenud 15 aastat tagasi, kui ma ka väga hästi teadsin, et see on väga hea raamat ja Tuleb Lugeda. Ilmselt mitte midagi. Teistmoodi siis. Ja noh, nüüd ma siis ju ikkagi lugesin.

Aga tõesti on väga hea raamat, kes veel lugenud ei ole, lugege.

Pärnu Keskraamatukogul on niuke moodne süsteem, et saad oma kontole sisse logida ja siis saad sealt igasugu asju näha ja teha. Võibolla on neil see süsteem juba ammu, mina avastasin selle alles eelmisel koroonakevadel, sest miks ma peaksingi olema kursis mingite raamatukogu-asjadega, ega mul ju ometi sellealast kõrgharidust ei ole ega midagi… Muuhulgas saab sealt oma konto alt näha kõiki neid raamatuid, mis sa kunagi laenutanud oled. Ilmselgelt on see süsteem neil käigus juba väga kaua, sest mu laenutuste ajalugu läks kuhugi nii kaugesse aega, et ma ei mäletagi ennast sellisest ajast. Veetsin seal ükskord meeleolukalt aega, sest enamikest nendest raamatutest, mida ma väidetavalt elu jooksul olen laenutanud ja eeldatavasti ka lugenud, puudub mul igasugune mälestus ja paljudel juhtudel ka teadmine, et selliseid raamatuid üldse olemaski on. Samas olid kõik raamatud sellised, et nende lugemist võib minust uskuda küll, ei olnud ainsatki sellisest žanrist, milliseid ma teadupärast pole kunagi lugenud (naistekad, eesti kirjandus, ja üleüldse kõik raamatud maailmas, mis ei ole fantasy/ulme/pseudoajalooline romaan/mingi imelik kirjeldamatu asi, mida ainult mina loen)… Seega tundus usutav, et on tõepoolest minu laenutusajalugu.

Ülalpoolmainitud süsteem teenis hiljuti mu silmis veel plusspunkte, sest sinna on nüüd võimalik sisse logida ka Smart ID-ga. Enne sai ainult ID-kaardiga või Mobiil-ID-ga. Mobiil-ID-d mul ei ole ja ID-kaardiga sisselogimine on mu jaoks tarbetult tüütu ja ajakulukas – ma pean selle jaoks kuskilt üles otsima oma ID-kaardi, ID-kaardi lugeja ja ID-kaardi paroolid. Mõistagi on need kõik kuskil eri kohtades ja ma ei mõista, miks ma peaks nii palju vaeva nägema, kui ma saaks kasutada Smart ID-d, mille jaoks on vaja ainult telefoni, mida ma ei pea kuskilt otsima. Ei ole see ID-kaardi kasutamine mu lemmiktegevus, aga see on muidugi mu enda isiklik probleem, et mul Mac on. Kuigi, tuleb tunnistada, need asjad isegi töötavad tänapäeval koos. Enam-vähem.

k.

Rubriigid:Uncategorized
 1. aprill 6, 2021, 1:31 p.l.

  a kuidas on eesti fantastikaga – ma ei mõtle mitte tänapäeva, vaid ka vanakooli värki, nt “Heliseb-kõliseb”, “Kurbmäng Paabelis”, õige mitu Mati Undi asja, ja mütoloogilisema poole pealt Laipaik ja eriti Jaik?

 2. aprill 6, 2021, 1:31 p.l.

  ja “Kaksikliik”, mida üks mu sõbrants kogu aeg soovitab.

  • aprill 6, 2021, 1:54 p.l.

   “Kaksikliik” on ainuke neist, mis mulle midagi ütleb, ja seda ma olen lugenud, aga kuna see on mul kodus olemas, siis pole raamatukogu laenutustes kajastunud 😀

   St ma tean, kes on Mati Unt, aga ma pole midagi temalt lugenud. Ma ei tea eesti kirjandusest üleüldse mitte midagi. Kui ma mõtlen tagasi oma ülihumanitaarse eliitgümnaasiumi haridusele, mis hõlmas endas tohutut kogust kohustuslikku kirjandust (palju rohkem, kui tavakoolis), siis eesti kirjandust ma sealt nagu ka ei mäleta…

  • aprill 6, 2021, 1:58 p.l.

   PS ma olen lugenud siiski paari VVN raamatut, ja igasugu kohalikke ulmeantoloogiaid, ja ükskord isegi püüdsin lugeda üht Tiit Tarlapi raamatut, noh, et ta elas minust mõnesaja meetri kaugusel ja nii, aga sellega vist suht asi piirdub ka.

  • aprill 6, 2021, 4:27 p.l.

   Undilt mõtlesin ma eelkõige “Doonori meelespead”, aga vbla sobib ka “Öös on asju”.

  • aprill 6, 2021, 4:28 p.l.

   a viimasest ajast meeldib mulle ka Friedenthal kangesti.

 3. aprill 6, 2021, 3:08 p.l.

  Ma vahel olen ulmefoorumi jutuajamisi vaadanud ja seal on samamoodi, et inimesed avastavad, et oi, siin on juba ammu algupärast ulmet kirjutatud, mis on ka hoopis teistmoodi kiiksuga kui muu maailma oma (ja mida vanem, seda omapärasem, pärast hakkasid ingliskeelse maailma mõjud juba sisse tungima).

 4. Xavi
  aprill 6, 2021, 3:42 p.l.

  Salvestasin endale Neil Gaimani “Ameerika jumalad” soovinimekirja. Muusikamaitse on mul küll teistsugune kui sul, loodame, et kirjanduse vallas on ühisosa suurem.

 5. aprill 8, 2021, 3:43 p.l.

  See on Urram ja haarab kõiki avalikke raamatukogusid. Lisaks on Ester, milles teadusraamatukogud ja rahvusraamatukogu 🙂
  Ma bronnin omale urramis posu asju mitmes ramsas ja siis teen autoga tiiru ning korjan kokku. Mugav!

 6. aprill 10, 2021, 11:41 p.l.

  Raamatud ongi paremad siis kui oled vanem. Elukogemus annab täiesti teise perspektiivi. Kas või kooliaegset kohustuslikku kirjandust lugedes saad aru, kuidas sa teismelisena mitte midagi aru ei saanud.

  • aprill 26, 2021, 12:55 p.l.

   Draaxikale tuhat plussi. Loen just üle “Pimeduse pahemat kätt” ja imestan, kui titt ma ikka pidin seda varem lugedes olema, et üldse mitte millestki aru ei saanud.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: