Esileht > Uncategorized > Ise ka ei tea

Ise ka ei tea

Avastasin eile õhtul, et ämblik oli ehitanud minu tõstevöö külge endale võrgu. Nagu ma siis selle jaoks endale imeilusa valgest nahast tõstevöö oleks ostnud, et ämblikud seda oma püüniste ankurdamiseks saaksid kasutada! Teisalt ei saa ämblikku otseselt süüdistada, sest vööd sihtotstarbeliselt kasutasin ma umbes pool aastat tagasi. Ma teen küll mingit jõutrenni laadset võimlemist jõusaalis, kuid ilma vöö vajaduseta, sest beebiraskused. Niikaugele oleme siis jõudnud oma kunstieluga.

Tõstevöö sihtotstarbelist kasutamist pärsib hetkel asjaolu, et ma olen taaskord sattunud jooksmise libedale teele. Oleks, et see jooksmine siis libedalt läheks, ei lähe eriti. Tundub mulle juba mitmeid kuid – aga praegu kaevusin ma oma Polari treeningkeskkonda, et kas ma tõesti olen veel hädisem ja aeglasem kui varasemalt, ja tuleb välja, et isegi eriti ei ole. Samas ma ei tea, millega võrrelda? 2020. aasta suvel ma ei jooksnud, seal võrdlusmaterjali pole. 2019. aasta suvel olin ma kogu aeg kas haige, vigastatud või surmani väsinud, selle suve numbrid võibolla ka ei pädenud kõige paremini. 2018. aasta suvel ma treenisin maratoniks, selle vormiga ma absoluutselt ei hakka ennast enam võrdlema. Vähe sellest, et ma ei saa ennast võrrelda ühegi teise inimesega, ma ei saa ennast võrrelda isegi mitte iseendaga. Miks see sporditegemine nii keeruline peab olema?

Võrdlema muidugi üldse ei pea, eksole. Aga nagu ma avastasin Indigoaalase blogisse kommenteerides, on minu sporditegemine selline… sporditegemine. Ma jooksen ainult väga konkreetsete eesmärkide nimel, milleks on väga konkreetsed võistlused. Niisama trenni mõttes jooksma ma ei hakkaks vist iialgi, võeh! Mis toob mind ühe teise arusaamani, mis mind viimasel ajal vaikselt tabama on hakanud – et mulle meeldib idee jooksmisest väga palju rohkem, kui jooksmine ise. Mis omakorda tekitab minus kolmanda arusaamise, või pigem siis küsimuse – kas ma tegelikult üldse tahan joosta või ei taha? Ma ei tea! Keegi ei ütle ka. Kas ma pean hakkama Oma Peaga Mõtlema (TM)?

Ma olen nii palju mõelnud, et see hooaeg jääb mulle viimaseks. Selge on see, et paremat jooksjat minust ei saa ja kuna ma isegi ikka veel ei tea, kas ma jooksmist kui sellist üleüldse naudin, siis mis ma siin pungestan, eksole. Tuletame meelde, et minu isiklikud rekordid on 10 kilomeetril 00:57:29, poolmaratonil 02:11:12 ja maratonil spektakulaarne 05:09:45. Need on kõik nii tagasihoidlikud näitajad, et mul on üleüldiselt piinlik ennast üleüldse jooksjaks nimetada ja veel piinlikum mõelda, et iga mu elus tehtud jooksusamm on võistlusettevalmistus – selliste tulemuste tarbeks? Milleks? Ja ei, ma ei saa ega oska mõelda, et “aga tee seda enda lõbuks”. Ma ei ole jooksmises seda lõbu osa veel üles leidnud. Jah, ma tean, kui jaburalt see kõik kõlab. Ei, ma ei vihka jooksmist (okei, vahel vihkan, aga see läheb trenni või võistluse lõpuks alati üle). Ei, ma ei tea päris täpselt, miks ma seda teen.

Kunagi ma teadsin – mind lihtsalt huvitas, kas ma suudaksin kunagi läbida 10 kilomeetrit. Aga poolmaratoni? Aga maratoni? Ja kui ma selle teada sain, siis nagu enam nii huvitav ei olnudki. Ultrajooks mu jaoks huvitav ei tundu, nii et selle maratoniga nagu asi lõppeski. Või kadus see huvi sellega, kui mul 2019. aastaks oli plaan saada megakiireks 10-kilomeetri jooksjaks, aga terve suvi läks selle nahka, et ma suutsin vaevu ärkvel ja püstiasendis püsida? Selline enesetunne võtab igasuguse jooksuisu ära, seda ma võin kinnitada.

Keegi võiks nüüd osata mulle vastata, kas ma tahan joosta või ei taha, siis ma saaks aru, mida edasi teha. Kas jätan tõstevöö ämblikule või panen selle trennikotti tagasi ja hakkan rõõmsalt raskusi edasi tõstma, sest seda ma tahan vägagi teha, aga jooksmise kõrvalt kahjuks ei jaksa.

k.

Rubriigid:Uncategorized
 1. E.
  juuni 11, 2021, 9:37 p.l.

  Raskuste tõstmisest räägid ja kirjutad sa igatahes oluliselt entusiastlikumalt kui jooksmisest 😉😄

 2. ernaval
  juuni 11, 2021, 10:14 p.l.

  Mulle on ka selline mulje jäänud, et jõusaal on sinu asi. Jooksmine tundub kyll lihtsalt enesepiinamine.

 3. kitty
  juuni 11, 2021, 10:26 p.l.

  siis, kui ma ise sama küsimusega vaevlesin – ja muidugi ma vaevlesin, sest eks mul on ju sama jama, et ma olen aeglane, kiiremaks ilmselt kunagi ei saa ja protsessi ennast otseselt ei naudi – siis ma võtsin lausa coachi appi. mitte siis jooksutreeneri, vaid… elutreeneri. jõudsime lõpuks sellisele järeldusele, et ma jooksen sellepärast, et mulle meeldib jooksja identiteet. nagu sa ise ütlesid – idee jooksmisest meeldib rohkem kui jooksmine ise 🙂

  naljakal kombel oli sellest teadasaamisest ses mõttes abi, et mingi pinge läks maha ja mind enam ei seganud ei see, et ma ei jaksa, kui isegi see, et eriti ei meeldi. ja kui nüüd vahel on küsimus, kas peaks jooksma või peaks tegema midagi muud, siis ma selle vastu benchmargingi. st vaatan, mispidi (soovitavalt vähema pingutusega) rohkem jooksja tunnet kätte saab.

  mõnikord lähen vastu tahtmist trenni või pingutan trennis rohkem, sest jooksja teeb nii. mõnikord jooksen ainult korra nädalas, sest siis olen juba jooksja ja rohkem pole ju vaja. mõnikord ei pane end järjekordsele võistlusele kirja, sest ega ma sellest vähem jooksja pole, kui ma ei võistle 🙂 ja mõnikord lähen võistlen, sest siis ma saan medali, mis ütleb, et ma olen jooksja! (mis siis, et 10k aeg on 1:15 vms)

 4. E.
  juuni 12, 2021, 4:10 p.l.

  ma käin ka aegajalt jooksmas, isegi tossud ostsin. võrreldes tennisega on jooksmine ohutu spordiala. ilmselt on asi ka minu vanuses ja kobasuses (ei jõua vastase palli eest ära hüpata), aga iga kord kui olen üritanud tennisesse naasta, on mingi jama juhtunud. eelmisel aastal olid kargud ja sel aastal sain palliga hirmsa paugu kõhtu. vastu vahtimist olen ka saanud, nii et prillid eest lendasid. kaua need kaasmängijad mind ikka haletseda jõuavad.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: