Esileht > Uncategorized > Düün (filmipostitus)

Düün (filmipostitus)

september 26, 2021 Lisa kommentaar Go to comments

Kõik need kiidusõnad ja ülistuslaul, mida te selle filmi kohta kuulete ja loete – võite neid täiesti vabalt uskuda ja lisaks veel arvesse võtta tõsiasja, et sõnad võivad vahel ka nõrgaks jääda.

Tõesti, väga hea film on. Väga, väga hea film. Iseennast kiidan ma veel ka selle eest, et ma võtsin end kokku, lugesin (taaskord) just praegu ka selle raamatu läbi (ok, paakümmend lehekülge lõpust on veel lugemata) ja sain seega kohe värskelt võrrelda filmi ja raamatut. Film järgib raamatu sündmusi täitsa täpselt, mõne pisikese erandiga, aga ma pole ka kunagi arvanud, et film ja raamat peaksid omavahel 100% kattuma, sest need on siiski erinevad meediumid.

Ma olen sellest varem ka kirjutanud, et mõnikord hakkab mul raamatut lugedes endal detailne film peas jooksma, värvide ja soundtracki ja kaameranurkade ja kõigega, ja mõnikord tekib sellest suur probleem* kui selle raamatu pihta päriselt ka film on vändatud. “Düüniga” mul seda muret ei tekkinud, võibolla ka sellepärast, et ma hakkasin eelmisel nädalal seda raamatut lugema selge arusaamisega, et ma lähen kohe kinno filmi vaatama. Aga võibolla sellepärast ka, et ma olin juba treilereid näinud ja ma enamvähem juba kujutasin visuaale ja tonaalsusi ette.

Kui selle filmi kohta saaks kasutada ainult ühte sõna, siis oleks see suurejooneline. Sest see film on tõesti väga suurejooneline, igas mõttes. Ja samas ka väga suurejooneliselt aeglane, rahuliku tempoga. See pole actionfilm, aga ta pole ka uimane. See on selline film, mida vaatad kaks ja pool tundi järjest, suu lahti, ja püüad kõike seda majesteetlikkust oma väikesesse inimpähe ära mahutada. Visuaalid on hingematvad, see on vähim, mis ma oskan öelda.

Paljud on kommenteerinud, et huvitav mis pilguga vaatavad seda filmi need inimesed, kes raamatut lugenud ei ole. Noh, ma ei tea arvata, eksole… Küll aga on seal palju sellist, millele ilmselt ei oskaks siis tähelepanu pöörata. Näiteks olid minu meelest väga kõnekad kaadrid ja stseenid veest – ookeanist, vihmast, veeklaasidest hommikusöögilaual. Kes on raamatut lugenud, see teab juba filmi alguses, et edasi hakkab tegevus toimuma planeedil, kus vesi on hindamatu väärtusega. Mis minu meelest hiljem ei tule filmis tegelikult vist väga hästi välja, aga jällegi, ma ei oska öelda, ma olen ju raamatut lugenud, ma tean..

Filmi heliriba on samuti mingi täiesti unikaalsest ooperist päris nähtus, aga vot siin ma leidsin ühe asja, mis mulle ei sobinud. Torupillid! Stseen, kus Atreideste koda saabub Arrakisele ja seda koos tseremoniaalse torupillimängijaga, ja torupillihelid militaarse suurejoonelisuse taustaks… Jah, ma saan aru, et see on angloameerika kultuuris iseenesestmõistetav ja töötab seal niimoodi, ja mul iseenesest ei ole torupilli kui sellise vastu mitte midagi, aga vot selles stseenis seal see torupill mulle ei meeldinud. Kahjuks ma ei oska pakkuda, misasi seal siis selle asemel oleks võinud olla, nii et kasutu hala konstruktiivse kriitika asemel, nagu alati. Aga kui see torupill kõrvale jätta, siis muusika on samamoodi selles filmis täiesti imeline.

Ma jätan teile siia treileri ka, muidu pole nagu asjal erilist tuuma.

(Tihtipeale on suurte actionfilmide treiler selline, et kõik filmis huvipakkuv on treileris ära näidatud. See ei ole kindlasti selline treiler.)

k.

* Probleem tekkis filmi ja raamatuga “Call me by your name”. Raamat oli imeline. Film mu peas oli ka imeline ja detailne. Ja see päris film, mida ma pärast vaatama hakkasin, oli totaalselt teistmoodi, nii et ma ei suutnudki seda üle viie minuti vaadata. Nüüd on sellest umbes aasta möödas ja ma olen valmis sellele filmile teise võimaluse andma, sest film pole ju ometi süüdi selles, mis minu peas toimub. Lisaks on ka selle filmi peategelase rollis Timothee Chalamet, kelle osatäitmine “Düünis” oli täpselt sama vaimustav kui kõik muu selles filmis.

Rubriigid:Uncategorized
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: