Esileht > Uncategorized > Sellest, kuidas kõik uus on hästi ära unustatud vana

Sellest, kuidas kõik uus on hästi ära unustatud vana

Kas te teate, kuidas üheksakümnendatel muusikat jagati? Omavahel, sõpradega? Üldjuhul kassettide peal. Kassettide peale sai seda lindistada kas teise kasseti pealt (selleks oli spets funktsiooniga dual deck makk olemas) või siis näiteks raadiost. Raadiost lindistamine oli muide väga põnev hobi, selleks läks vaja kiiret reaktsiooni ja teatavat ettevalmistust. Ja eriti ekstreemsetel hädajuhtudel sai kassetile lindistada ka muude helikandjate pealt mikrofoni kasutades, mina näiteks olen mikrofoniga lindistanud nii vinüülilt kui lintmakilt (kas ma pean selgitama, misasi on lintmagnetofon?)

Jah, ma olen igivana.

Ja just seetõttu ma oskangi vääriliselt hinnata üht veidrat seika, mis vähemalt minuga täna täiesti esmakordselt juhtus… võibolla kellegi teisega on seda ka varem juhtunud, minuga ei olnud.

Nagu üle-eelmises postituses mainitud, olen ma suur Måneskini fänn ja täna andsid mu lemmik-itaallased välja VINÜÜLI (miks 20-aastased annavad välja vinüüle? Elitistid, rsk), mille peal oli ka üks uus lugu. Ja kuna seda lugu kuskil mujal kanalites avaldatud ei ole, siis ei läinudki väga kaua aega, kui see siiski internetti lekkis, ainult et selle lekkinud faili helikvaliteet annab koheselt aimdust tõsiasjast, et output on olnud vinüülimängija kõlar ja input on olnud telefoni mikrofon. Mis oli nii naljakas, et ma pole siiani seda lugu isegi lõpuni kuulanud, sest see on lihtsalt nii… digianaloog 😀

Ma muidugi tean, et vinüüli helikvaliteeti peetakse põhimõtteliselt ülimaks kõigest (ma olen igivana, mitte eile sündinud), aga seda naljakam on fakt, et sellest koheselt telefoniga salvestatud variant lekib ja levima hakkab.

k.

Rubriigid:Uncategorized
 1. november 20, 2021, 6:17 p.l.

  Ülim kvaliteet peaks olema ikkagi see, kui keegi otse sulle laulab, üks inimene teisele? Mistahes salvestamine või elektroonika seal vahel on juba … töötlus, ja salvestise esitamine millalgi hiljem veel eriti.

  • november 20, 2021, 7:17 p.l.

   Paljugi mis peaks, aga sa ei tea, kui palju ma olen elus käinud kontsertidel, kus heli on nii sitt, et nutta tahaks. Ma ise muide ka ei tea, aga neid on ikka palju olnud.

   Või mõtlesid sa siin nüüd seda, et juba võimendus kui selline on töötlus? Et ülim peaks olema ainult a cappella? Siis muutub ju suur osa muusikast kui sellisest mõttetuks?

   • november 21, 2021, 4:36 e.l.

    ei, miks a capella, saateorkester või instr. bänd on ju samuti töötlemata nähtus.

   • Klari
    november 21, 2021, 10:44 e.l.

    Aga et siis ikkagi unplugged? Sest nagu ma plalpool ka ütlesin, siis juba võimenduse olemasolu loob tohutu potentsiaali megahalvaks soundiks. Ja ma tean, et ma olen ses suhtes kehva maitsega, et 99% mu kuulatavast muusikast eeldab elektri ja võimenduse olemasolu, ma ei oska muudes kategooriates eriti isegi mõelda, puudub kogemus 😀

   • november 21, 2021, 10:50 p.l.

    Jah, kui “ülim”, siis ikka päris otse. Vähemalt akustiliste pillide osas.

    Suurtel saali- või staadionikontserditel on kogu emotsioonile hoopis muud ootused. Seal loob “ülima” tunde pigem rahvamass ja külg-külje kõrval tunne, mitte heli kvaliteet.

    Kuulan just (salvestusena) seda, kuidas värskelt Eesti Aasta Matkajaks valitud alpinist mängib viiulit ja teine naine laulab juurde. Mikrofone ei tundu olema. Enamik muusikat esitatakse maailmas endiselt ilma elektrita. Kuid taasesitus käib jah enamasti läbi arvuti / telefoni / autoraadio.

   • Klari
    november 21, 2021, 11:03 p.l.

    Ma selles suhtes vaidlen ikkagi vastu, et suurel kontserdil võib olla ükskõik kui suur rahvamass ja küünarnukitunne ja mis kõik veel, aga kui heli on halb, siis on ikka asi tõesti halb. Ja see ei sõltu tihtipeale üldse tehnikast, vaid muust. Akustikareeglitest, üldiselt. Taaskord, ma sellisest viiuli- ja- muust muusikast ei tea kõigevähematki, aga ma arvan, et halva akustikaga paigas on ka igasuguse võimenduseta ja töötluseta viiul halb.

   • november 21, 2021, 11:57 p.l.

    Nõus, nõus – siin ei olegi vaja vaielda.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: