Esileht > Uncategorized > Kui nahk on probleem

Kui nahk on probleem

Eile ja täna on tulnud kaks uudist/artiklit, mis mind koheselt käima on tõmmanud, sest tegemist on teemadega, mis mulle väga südamelähedased on ja mille kohta mul on palju arvamusi.

Esimene uudis oli eile see, et alates eilsest kuupäevast on Air Balticu töötajatel (pilootidel ja cabin crew’l jms) lubatud näidata oma piercinguid ja tätoveeringuid, ehk siis neid ei pea enam riietega või muuga kinni katma. Minul, rõngastatud ja tätoveeritud isikul on selliste nõudmistega eluaeg olnud suur kana kitkuda. Vähe sellest, et ma ise end vabatahtlikult modifitseerinud olen, ma olen ka surmveendunud, et need ei näita inimese kohta absoluutselt mitte midagi ja minu jaoks on alati jäänud sügavalt arusaamatuks, miks mingil konkreetsel ametikohal nagu ei tohiks tätoveeringuid nähtaval olla. Või ei tohiks neid üldse olla. Minu tagasihoidlike arusaamade juures ei muuda naha sisse kantud tint inimese oskuste, iseloomuomaduste ega teadmiste juures absoluutselt mitte midagi. Piloot oskab lennukit juhtida tänu sellele, et ta on läbinud vastava koolituse ja omandanud teatud praktika, mitte tänu sellele, et tal pole näiteks kõrvarõngaid. Pangateller oskab mind nõustada täpselt samamoodi, olenemata sellest kas tal on mõni tätoveering. Kirurg oskab ka endiselt oma tööd samamoodi edasi teha pärast tätoveerimissalongi külastust.

Muide, kas te teadsite, et näiteks Lõuna-Koreas ja Hiinas (ja võibolla ka kusagil mujal) on televisioonis keelatud näidata tätoveeritud ja rõngastatud inimesi? Ma olen väga palju näinud selliseid telesaateid ja show’sid, kus astuvad üles noored popartistid, kes on tätoveeritud – nende kehakaunistused on siis kas riietega kaetud, plaastritega üle kleebitud (jah) või lihtsalt hiljem post-productionis ära hägustatud/blurritud. Mis eesmärki see peaks täpselt täitma, ma ei tea. On tõesti võrdlemisi jabur vaadata teleshow’d, kus omavahel võistleb hulk underground räppareid, kes on eranditult kõik veidratest kohtadest suurte plaastrilatakatega kaetud.

Kindlasti on olemas väga palju inimesi, kes nüüd kohe ütlevad, et tätoveeringud on rõvedad ja nad ei taha neid vaadata. Teate, teised inimesed ei ole siin maamunal selle jaoks, et teile esteetilisi elamusi pakkuda. Päriselt. Minule näiteks ei meeldi kuldehted ja ma ei taha neid vaadata (tõsiselt, ma ei tee nalja), aga ma ei tuleks selle pealegi, et hakata hädaldama, et nüüd ei tohiks keegi kuldehteid kanda, sest minule need ei meeldi. Sest minuga ei juhtu absoluutselt midagi, kui ma mõneks ajaks korraks näen kuskil midagi, mis mulle eriti ei meeldi.

Siia nüüd haakub ka mu teine teema. Tänases Õhtulehes oli artikkel (mida ma lugeda küll ei saanud, sest maksumüür, seega jah, ma räägin asjast, mida ma isegi lugenud pole) sellest, kuidas naisi häirib, et neid jõusaalis jõllitatakse ja pildistatakse, kuna nad kannavad suvel palavaga lühikesi pükse. Ma ise kannan ka, aga õnneks ma pole märganud ei jõllitamist ega pildistamist. Siin muidugi võib olla mitu põhjust, võibolla ma olen lihtsalt nii kole, et keegi ei taha mu poole vaadatagi, aga võibolla ma ei pane eriti tähele, mis mu ümber toimub. Mõlemad variandid on üsna tõenäolised. Sedasorti arvamusi aga olen ma lugenud küll, et naised ikka tõepoolest ei tohiks kanda lühikesi pükse ega treenida spordirinnahoidja väel. Sest see olla ebameeldiv vaadata. Üleüldse liibuvad riided olla ebameeldiv vaadata (jõusaalis). Siinkohal mul on täpselt seesama vastus neile inimestele, mille ma juba ülalpool välja tõin. Teised inimesed pole siin kellegi teise maailma kaunistamiseks, eksole. Mina käin saalis spordirinnahoidja väel väga lihtsal põhjusel – sest ma tahan ja kellegi asi ei ole. Lühikesed püksid on suvel kuumaga asendamatud, sest ma keeldun higistamast pikkades retuusides, kui õues on 30 kraadi ja jõusaalis kleepuv saun. Muidugi eks siin on omad negatiivsed küljed ka. Näiteks pole ma siiani suutnud otsustada, mis on ebameeldivam aisting – kas paljaste higiste jalgade kleepumine mingi masina külge või pikkades pükstes ülekuumenemine. Ja näiteks kükki tehes libiseb kang higise selja pealt lihtsalt maha, kui õlad paljad on – aga selle vastu aitaks ainult varrukatega särk ja minu kogemuse kohaselt libiseb kang ka kanga pealt maha, kui särk seljas, nii et selle vastu ei aitagi vist midagi. Kui siis high bar kükk, aga seda ma teadupärast ei tee.

Et siis siin ongi see igivana teema, et kui palju paljast ihu on OK. Ma saan aru, et iga inimese piirid selles küsimuses on erinevas kohas ja mu enda piirid on… ma ei teagi, kas mul on üldse mingeid piire, igatahes tunduvad need olevat palju kaugemal kui kõikidel teistel inimestel. Oi jah, ja kui selle palja ihu peal veel tätoveeringud ka on…

Kas tegemist on mõttetu esimese maailma probleemiga? Muidugi, aga ma olen valmis surema sel mäel, et igal inimesel on õigus teha oma kehaga täpselt seda, mida ta ise tahab ja katta seda täpselt niipalju ja täpselt sellega, millega ta ise tahab. Ja kui kellelgi teisel on seda ebameeldiv vaadata… no ei pea teisi inimesi jõllitama, see on ebaviisakas.

(Jah, ma aktsepteerin fakti, et ühiskonnas on välja kujunenud mingisugused normid, mis iganes põhjustel. Ei, ma ei nõustu väga tihti nende normidega.)

k.

Rubriigid:Uncategorized
 1. KK
  august 2, 2022, 12:57 p.l.

  Jõllitamine on ebaviisakas jah. Igal oma sisemine piir, mis on veel maitsekas ja mis enam ei ole. Kui miski hullult riivab silma, siis vist jääb pilk tahtmatult peale? Kuigi ei peaks muidugi. Ma just mõtlesin siin, et pigem ollakse nagu vabamad, julgust on rohkem vist ka. Nt riietus versus kaal nt, mina (üle 60 kg ja lühike) ei julge palju asju kanda, sest mul istub sees mingi keeld, mis ei luba minu kaaluklassis pekkidega esineda. Isegi maal vanaema juures mitte. Aga mu nooremad korpulentsed (minu silmale eksole, ei ole hinnang) tuttavad kannavad lühkareid ja nabapluuse, mina sisimas minestan 🙂

  • august 2, 2022, 1:43 p.l.

   Ma ei mõelnud siin tegelikult seda, et inimesi ei võiks vaadata või et pilk ei jääks peale. Ma ju ka ikka vaatan ja ausalt öeldes annan oma peas ka hinnanguid, aga probleem on sellises suhtumises, et “minule ei meeldi X, seega ei tohiks keegi seda kanda”. Mulle ka ausalt öeldes esteetiliselt ei istu tugevalt ülekaalulised noored neiud nabapluusides, aga kes olen mina, et hakata määrama, kas see neiu tohib seda kanda või ei? Kui talle meeldib, andku tuld. Ma tean ise ju väga hästi, et minu välimus ja riietumisstiil on vastuvõetamatu paljudele, sest see ei sobi ei mu vanuse, ametipositsiooni ega kurat teab veel millega. Aga taipohh (:D) kui keegi tuleb mulle ütlema, et ma ei tohiks niimoodi riides käia, sest põhjused.

   • KK
    august 2, 2022, 2:47 p.l.

    Umbes seda ma üritasingi kirjutada, ilmselt feilisin.

    Aga on hetki, kus ma siiski tahaks, et asi jääks vanamoodsaks. Vanus ilmselt 🙂 Nt et koolilõpetamisel poleks imeilusa kleidi juures koledaid sporditosse (mis siis, et uued ja brand) või et teatris ei põrraks etenduse ajal mobiil jms vanamoodsad soovid eksole. Annan omale aru, et aeg muutub ja minu soovid jäävad minevikku. Kahjuks.

 2. august 2, 2022, 1:13 p.l.

  no tuleks ikka naiste jaoks burka kohustuslikuks muuta. Oleks kõik probleemid lahendatud.

  • august 2, 2022, 1:45 p.l.

   Jah, ma leian ka 😀 Kuigi ma ei tea, kas see ikka lahendaks KÕIK probleemid… midagi jääks kindlasti veel üles.

   • august 2, 2022, 6:36 p.l.

    Korralik naine ei käi ilma oma meheta kodust väljas isegi postkastist ajalehte võtmas, kuidas te siis aru ei saa.

    • august 2, 2022, 6:39 p.l.

     A mul pole meest. Mõistagi pole ma ka mingi korralik naine, aga kas selles kontekstis ma ei tohi ajalehte võtma minnagi või just vastupidi, ma võiks?

     • august 3, 2022, 11:33 p.l.

      Oh, täpsustamata jäi, et korralik naine ei oska lugedagi.
      Postkasti vaatamas käid koos vanematega, loomulikult!

 3. tom
  august 3, 2022, 12:07 e.l.

  Nii nagu igal kodanikul on õigus enda kerega teha mis pähe tuleb on ka igal erafirmal õigus esitada oma töötajatele töölevõtmisel tingimusi. Tätoveerimisel on eriti Aasia riikides väga tugev negatiivne imago, kultuuriline iseärasus ei miskit muud. Ega meie paremad pole, ehkki mind personaalselt ei häiri siis samamoodi jäädaks jõllitama kui keegi ihualasti kesklinnas jalutaks või räpastes töötunkedes balletietendusele ilmuks. Oleme kõik vähemal või rohkemal määral kohalike ühiskondlike normide orjad.

  P.S. Kellele ei meeldiks liibukates noori ja prinke näitsikuid vaadata, mõned lihtsalt häbenevad looduse kutset 😉

  • Kaur
   august 3, 2022, 9:51 e.l.

   Tätoveeringud kannavad kohati ja kultuuriti selget sõnumit – “olen olnud vangis”, “olen yakuza liige” jne. Ühiskond ongi hulk kokkuleppelisi ja väliselt suvalisi reegleid. Eks need reeglid ühtlustuvad vaikselt üle kogu ilma. Ja võib arutleda, kas see on hea või halb, kas vabanemine või kultuurilise mitmekesisuse kadumine.

   • august 3, 2022, 10:04 e.l.

    Jah, see on õige, aga see on kultuurispetsiifiline. Ma ei tea, et Eestis praegu reaalselt keegi vaataks tätoveeritud inimest ja mõtleks, et tegemist on endise vangiga. Sest meie kultuur on muutunud. Isegi Aasia riikides hakkab see vaikselt juba muutuma ja Jaapanis võib juba osadesse onsenitesse tätoveeringutega ka minna 🙂

 4. august 3, 2022, 12:17 p.l.

  Aga millistes riietes sa siis kükki teed, kui ilma särgita libiseb kang maha ja särgi pealt ka libiseb kang maha? Mina teen lühikeste varrukatega t-särgiga. Ilma särgita ma teha ei saa, sest mul hõõrub kang naha ära.

  Jalas on mul alati pikad püksid. Kas teil saalis pole konditsioneeri, et nii palav on? Ma käin vahepeal õiendamas küll, et pange konti rohkem peale, palav hakkab. Aga lühikestes pükstes või ilma särgita ei ole ma veel kunagi trennis käinud ja tõtt-öelda veits imestan, miks mõne naise jaoks on nii oluline tulla trenni ilmtingimata ilma särgita, rinnahoidja väel. Mitte et ma plaaniks üles võtta algatuse selle keelustamise osas, aga alati muigan, kui mõnda sellist näen. Mulle tundub, et pigem on see eesmärgiga “ma võtsin end peaaegu paljaks, vaadake mind nüüd” 😀

  • suslik
   august 3, 2022, 12:20 p.l.

   ma võtan ennast peaaegu iga trenn paljaks. sorri, vaadake või ärge vaadake, mul hiljemalt 30 min kangitrenni ajal on nii palav, et ma lihtsalt ei suuuuudaaaa.

  • august 3, 2022, 12:46 p.l.

   Kükipäeval on mul seljas kas spordirinnahoidja või siis näiteks ilma varrukateta topp. Kuumalaine välisel ajal mu selg niipalju ei higista, et kang maha libiseks, paljas nahk hoiab paremini kontakti kui riie. Ma teen low bar kükki, mis tähendab, et kang ei asetse mitte õlgadel, vaid allpool umbes abaluude peal. Sinikate ja marrastuste periood on ammu läbitud (oli vägagi olemas, aga sellest juba aastaid möödas).

   Ma käin kahes spordiklubis ja ühes neist vist tõesti ei ole konditsioneeri, igatahes on seal palav ja niiske. Ja mina olen selline inimene nagu suslik, mul hakkab trenni tehes raudselt palav (mistõttu ma varrukatega särke never ever trennis ei kanna)

   Minu jaoks ei ole rinnahoidja väel käimine ilmtingimata just oluline, vaid pigem ma ei näe põhjust, miks seal peal peaks ilmtingimata särk olema. Ma tegelesin aastaid idamaise tantsuga, mu jaoks pole avalikes kohtades rinnahoidja väel viibimises mitte midagi kummalist 😀 Küll aga jõusaalis on mul selline reegel, et kui mul on lühkarid jalas, siis on topp ka seljas ja rinnahoidja väel olles on mul tingimata pikad retuusid. Kombot lühkarid + rinnahoidja kannan vaid palava ilmaga õues sportides.

 5. august 3, 2022, 12:41 p.l.

  Selliseid artikleid aeg-ajalt ikka ilmub, et kellelegi ei meeldi kui keegi kuidagi vaatab. Mul tekib nende lugemisega seoses kohe kaks teooriat:

  Esimene on see küsimus, et kas probleem on vaatamises või vaatajas. See tähendab, et kui jõusaalis vaatab sind mõni meeldiva välimusega treenitud meesterahvas, siis selline tähelepanu on soovitud, aga kui mõni vinnilisem paksuke, siiis on see “ebaviisakas jõllitamine”. Nii nagu ahistamine on ahistamine ainult siis kui ahistaja ise on ebameeldiv, muul juhul on see lihtsalt flirt.

  Teine teooria on see, et on hulk inimesi kes on nii madala enesehinnanguga ja põevad oma välimust, et nad ei saa lahti tundest, et neid kogu aeg vaadatakse ja hinnatakse. Nad vaatavad ise kogu aeg sellistes keskkondades nagu jõusaal, ujula, spa, supelrand vms. ärevalt ümberringi, et ega keegi neid ei vaata ja kuidagi hukka ei mõista. Ja kui tundub, et vaatab, siis see mõjub nende enesetundele nii halvasti, et pärast koju jõudes kirjutavad ajalehte lugejakirja stiilis pöördumise, et ärge jõllitage kogu aeg. Need inimesed ei usu, et teistel on muudki teha kui nende juures pilguga kogu aeg puudusi otsida.

  • august 3, 2022, 12:50 p.l.

   Jah, sul on tegelikult täiesti õigus mõlemas punktis. Peaaegu. Minule küll ei meeldiks ka see, kui meeldiva välimusega treenitud meesterahvad mind vaataksid, aga see olen mina.

   Muidugi jõusaalis tekib alati see efekt ka, et seeriate vahel jõllitad niisama tühja pilguga kuhugi suvalisse punkti ja püüad seesmiselt kuidagi elus püsida. Kui sinna punkti juhtub mõni teine inimene, siis jah võib jääda mulje, et jõllitad (kuigi tegelikult ei pane isegi tähele, et seal üldse keegi on).

  • august 3, 2022, 9:43 p.l.

   Unustasid täpsustamata, et kenad neiud on igas spordiasutuses alati oodatud, aga rasvas lehmad istugu parem kodus.

  • august 5, 2022, 3:40 e.l.

   Ma üldiselt usun, et teistel on muudki teha jne, aga mul juhtub päris tihti, et keegi vaatab. Ja kui lihtsalt ainitise pilguga vastutulija on ehk jah oma mõttes, jõllitab enda ette ega pane tähele, et ta pilk kedagi tabab, siis nende kohta, kes mööda lähevad ja _tagasi vaatavad_ sama seletus ei sobi.

   Ma enamasti ei teagi, mida ja miks täpselt. Ainult siis saan aru, kui midagi ekstra silmatorkavat on seljas, seepärast ma eelistangi selliseid riideid, siis ma ei pea vähemalt mõistatama. Sest üleni tagasihoidlikult tumedas riides keskealise tädina tekib muidu küll segadus.

   a ma olen ka see, kellega võõrad inimesed juttu teevad, kellelt teed küsivad jne. vbla tingib seda sama omadus.

 6. august 8, 2022, 8:46 e.l.

  Mis tätoveeringutesse puutub siis mulle meeldib Malluka kunagine vastus vagatsejate “nahk raisus” kommentaaridele. Tema küsiski, et ” A mis sa mu nahaga teha tahtsid muidu?” (või miskit seesugust).
  Eks ise saab ka teisi vaadatud ja oma peas arvustatud aga ku inimesele on tundunud, et nii uksest välja astuda on OK siis järelikult nii on. Ei tunne tungivat vajadust ütlema minna, et nii ei tohiks. Kuigi mulle on öeldud. Päris mitu inimest, kel ilmselgelt käes “Universumi Ülim Tõde” on öelnudki, et “minusugused” peaks päevavalgel mitte ringi liikuma. Lisaks “minu eas” ei ole sobilikud ei ebatraditsiooniline juuksevärv ega klassikalised tennised…

 1. august 11, 2022, 1:50 p.l.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: